Forum Forum o gryzoniach Strona Główna Forum o gryzoniach
Forum o gryzoniach
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mysie choroby

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum o gryzoniach Strona Główna ->
Przeprowadzka!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
parker-21
Rozgryza się
Rozgryza się



Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 101
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: toruń

PostWysłany: Pon 8:51, 12 Lut 2007    Temat postu: Mysie choroby

cześć! od nie dawna* mam myszkę i boję się, ze gdy zachoruje to nie bede wiedziala co robić. prosze piszcie tu na co choruja te gryzonie i jakie sa tego objawy. Mam nadzieje, ze ten temat bedzie dla wszystkich korzystny!

*Niedawna


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chustka
Moderator
Moderator



Dołączył: 30 Sie 2006
Posty: 272
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Bielsko-Biała

PostWysłany: Pon 11:10, 12 Lut 2007    Temat postu:

Duża część chorób gryzoni domowych wynika z zaniedbań w zakresie higieny. Tu zalicza się nie tylko czystość w klatce ale też np. higienę żywienia.

Aby zapobiegać chorobom należy:
*zmieniać ściółkę odpowiednio często

*zapewnić podłoże dobrej, zaufanej firmy, aby nie zawierało zanieczyszczeń i nie okaleczyło zwierząt

*podawać pokarm pochodzący z pewnego źródła aby możliwie unikać jego zanieczyszczania lub przeterminowania

*ustawić klatkę w odpowiednim miejscu, aby zapewnić myszy komfort psychiczny i zapobiegać przed przegrzaniem lub wychłodzeniem

*dostarczać myszkom zajęć aby nie popadły w depresję

*dobierać właściwie osobniki aby uniknąć walk między nimi

*zwrócić uwagę czy w klatce nie ma niczego, co mogło by spowodować uraz czy złamanie

*uniemożliwić myszom dostęp do niebezpiecznych środków chemicznych

Wszystkie te zasady są ważne, gdyż choroby u tak małych gryzoni trudno się leczy i często pomoc przychodzi zbyt późno lub nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. Jeśli jednak zdarzy się, że nasza mysz zachoruje, powinno się zaraz udać się z nią do weterynarza, najlepiej specjalisty w tej dziedzinie.

JEŚLI ZAUWAŻYSZ NIEPOKOJĄCE OBJAWY U MYSZY
NATYCHMIAST UDAJ SIĘ Z NIĄ DO WTERYNARZA.

TYLKO SPECJALISTA MOŻE WYLECZYĆ ZWIERZE.

IM PÓŹNIEJ ROZPOCZNIE LECZENIE TYM MNIEJSZA SZANSA NA WYZDROWIENIE.

Łatwo rozróżnić chorego gryzonia od zdrowego, jest on osowiały, mało je, jego sierść nie jest błyszcząca. Może wystąpić też wysięki, biegunka, wymioty, drgawki, itp. Większość objawów jest bardzo podobna. Tylko lekarz może ocenić na co naprawdę choruje zwierze. W przypadku rozpoznania choroby należy oddzielić chorą mysz, a resztę poddać obserwacji. Jest kilka najczęściej spotykanych mysich chorób.

ALERGIA

Alergie mogą występować na różnych tłach. Mogą występować alergie kontaktowe skóry, np. na nikiel, czego objawami jest wysypka na stopach, ogonie i nosie. Jeśli chodzi o układ oddechowy u myszy może wywołać alergię np. nieodpowiednia ściółka, a także dym papierosowy, aerozole, itp. Jej objawami jest częste kichanie, kaszel, łuskowata wysypka, zapalenie spojówek. Jeśli alergia wystąpiła na tle pokarmowym może wystąpić biegunka. W przypadku uczulenia na pszenicę występuje ogólne osłabienie, biegunka oraz łojotok suchy z wysypką. U myszy z objawami alergii nie występuje brak apetytu czy pragnienia. Oczywiście aby ukrócić problem należy usunąć alergen oraz udać się do weterynarza.

BIEGUNKA

Istnieje kilka najczęstszych przyczyn biegunki u myszy. Biegunka może być spowodowana kokcydiozą, chorobą bakteryjną lub zarobaczeniem. Może także wystąpić w wyniku zmiany diety, podawania zbyt dużej ilości zielonego, mokrego pokarmu. W takim wypadku należy zaprzestać podawania takiego pokarmu i podawać jedynie suchy (w tym siano).

CHOROBY GENETYCZNE
Jak u wszystkich innych gatunków, tak i u myszy występują choroby genetyczne. Taka choroba dotyka np. "myszy tańczące walca", posiadają one uszkodzony recesywny gen, powodujący u nich zahamowanie wzrostu oraz uszkodzenie ucha środkowego, co prowadzi do głuchoty i zaburzeń równowagi. Myszy takie często mają barwę białą z czarnymi plamami.

GRZYBY

Chorobą grzybicza nie jest zbyt powszechna, mysz może zarazić się poprzez kontakt z chorym osobnikiem. Objawami są łuskowate strupki najczęściej w okolicy uszu oraz drapanie po czym łysienie. Należy wyparzyć klatkę oraz akcesoria aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby oraz udać się do specjalisty. Leczenie może trwać bardzo długo.

GUZY

Jeśli zauważymy guz pod skórą naszej myszy, musimy niezwłocznie udać się do weterynarza, który oceni rodzaj guza i zaleci leczenie. W przypadku nowotworów można zaobserwować pewne prawidłowości; guzy skóry występują rzadko. Często spotykane są guzy gruczołów mlekowych (najczęściej złośliwe, często występują przeżuty do płuc), zwłaszcza u zwierząt starszych niż rok. Myszy są również podatne na guzy nosa. Występują też guzy jąder (najczęściej z niewielką zdolnością do przerzutów), pojawia się w ów czas obrzęk jądra, zaś drugie może ulec skurczeniu.



INFEKCJE

Wirusem mysz zaraża się od chorego osobnika. Dlatego też przy nabywaniu nowej myszy do stada powinniśmy poddać ją kwarantannie. Kiedy jesteśmy pewni, ze wszystko jest w porządku, możemy dołączyć ją do stada. Objawami infekcji jest częste kichanie, osowiałość, zamglone oczy i zmierzwiona sierść. Chorego osobnika należy jak najszybciej oddzielić od reszty i udać się do weterynarza.

KANIBALIZM

Takie zachowanie zdarza się rzadko, przeważnie w przypadku śmierci jednej z myszy pozostałe ją zjadają. Podobnie jeśli samica spodziewa się ataku drapieżnika lub małe są zagrożone w inny sposób, zostają zjedzone. Aby temu zapobiec należy w czasie porodu i po nim nie niepokoić myszy i zapewnić im dostatek pożywienia.

KOKCYDIOZA

Wywołują ją pierwotniaki, które powodują rozpulchnienie i owrzodzenie jelit. Objawami tej choroby jest uporczywa, cuchnąca biegunka, często z domieszką krwi oraz bóle brzucha. Mysz kuli się i marnieje. Najczęściej powoduje śmierć zwierzęcia.

MYKOPLAZMOZA

Choroba ta dotyczy górnych dróg oddechowych. Do jej objawów należy wypływ i zapalenie nosa, może też rozprzestrzenić się na ucho środkowe. Mogą wystąpić też powikłania ze strony dolnych dróg oddechowych, przy czym występują duszności, senność i utrata masy ciała. Mykoplazmoza występuje w skutek zbytniego stężenia amoniaku. Należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem oraz poprawić warunki życia zwierząt.

OCZY

Do najczęstszych problemów z oczami należy zapalenie spojówek, zaćma oraz uszkodzenia mechaniczne. Jeśli są one załzawione, zaropiałe należy natychmiast udać się do specjalisty. W przypadku zaćmy zetkniemy się ze stopniowym pogarszaniem wzroku objawiającym się mleczną plamą, z upływem czasu staje się ona wyraźniejsza. Choroba ta występuje u starszych osobników i nie jest leczona. Do uszkodzeń mechanicznych należy np. wrzód, wygląda on jak maleńka wypukłość na oku, które staje się stopniowo coraz bardziej zmętniałe. Jeśli mysz nie będzie leczona zapalenie może się rozszerzyć i doprowadzić do śmierci. U myszy może wystąpić też wysięk wydzieliny zawierającej porfirynę, nadącej jej rdzawe zabarwienie. Wytwarzana jest ona w gruczołach Hardera, znajdujących się przyśrodkowym kącie oka. Produkcja tej wydzieliny może się zwiększać przy chorobach lub w sytuacjach stresowych.

PASOŻYTY WEWNĘTRZNE

Do pasożytów wewnętrznych należą wywołujące robaczyce tasiemce i nicienie oraz bakterie z grupy Salmonella. Tasiemczycami mysz zaraża się poprzez zanieczyszczony lub psujący się pokarm zawierający jaja pasożytów. Tasiemce umiejscawiają się w jelicie cienkim. Jeśli zwierze jest żywicielem pośrednim tasiemca larwy rozwiajają się w wątrobie gryzoni. Objawami są biegunki, wychudzenie, osłabienie, anemia. W przypadku inwazji forum larwalnych choroba przebiega bezobjawowo.

Zarażenie nicieniami następuje przez zjedzenie jaj i larw lub przez skórę. Pasożyty najczęściej umiejscawiają się w żołądku, jelicie cienkim lub grubym, wątrobie, pęcherzu moczowym, mięśniach, itp. Choroba najczęściej przebiera bezobjawowo, czasem jednak można zaobserwować spadek masy ciała, niedokrwistość i biegunkę.

W przypadku salmonellozy jest to biegunka i szybkie wychudzenie, gdyż powoduje ona zapalenie jelit, nerek i wątroby. Objawy robaczyc są podobne, mogą to być biegunki, kaszel, duszności. Robaczyce mogą zakończyć się śmiercią.

Myszy mogą też atakować różne godzaje pierwotniaków umiejscawiające się w jelicie cienkim, jelicie grubym, płucach, nerkach, mięśniach, krwi, itp. Dostająsię one do organizmu poprzez zjedzenie przez zwierzę zanieczyszczonej karmy lub ze śłiną kleszczy. Inwazje pierwotniaków przeważnie nie dają charakterystycznych objawów mogę też nie dawać ich wogóle. Należy tu m. in. Babesia microti (wywołujący babeszjozę), Toxoplasma gondi (wywołujący toksoplazmozę).

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE

Mysz zaraża się przez bezpośredni kontakt z chorym osobnikiem. Objawy są łatwe do zaobserwowania, mysz wydaje się zaniepokojona, dużo się drapie, a z czasem na jej ciele pojawiają się łysinki. W celu podjęcia leczenia należy udać się ze zwierzęciem do weterynarza.

Jednym z częściej spotykanych pasożytów jest liszaj strzygący, wywoływany przez grzyby. Rozwija się on w najlepiej w nie dosuszonej, spleśniałej ściółce. W trakcie choroby zwierze dużo się drapie, a jego skóra pokrywa się krostami z ropną wydzieliną, potem pojawiają się łysinki.

Pchły, wszy i wszoły umiejscawiają się na skórze zwierzęcia. O ich obecności świadczy częste drapanie się zwierząt, gdyż wędrówki stawonogów powodują świąd. Z czasem pojawiają się ubytki w okrywie włosowej myszy. Żywiące się krwią pchły i wszy mogą powodować niedokrwistość i osłabienie, przenoszą też wiele chorób. Aby je wytępić należy przeprowadzić dezynfekcję otoczenia myszy oraz skorzystać ze środków owadobójczych po ówczesnej wizycie u lekarza.

Świerzb wywołują zaliczane do roztoczy świerzbowce. Żywią się one limfą i tkankami głębokich warstw naskórka. Powoduje to że zaatakowane zwierze dużo się drapie w skutek uporczywego swędzenia skóry, dzięki czemu pasożyty rozprzestrzeniają się na jego ciele, a mysz stopniowo łysieje. W późniejszej fazie pojawiają się strupy, pęcherze i krosty. Sierść może być też przetłuszczona. Myszy również chudną i tracą apetyt oraz stają się osłabione. Z czasem dochodzi też do infekcji bakteryjnej. W przypadku inwazji Notoedres muris objawy ograniczaja się do małżowin usznych, zewnętrznego przewodu słuchowego i nosa.

UKŁAD RUCHU

Poza złamaniami opisanymi poniżej, częste są zapalenia kostno-stawowe oraz zapalenia opuszek palcowych. Te pierwsze występują najczęściej u starszych myszy, objawami tu jest sztywnienie kości i niechęć do chodzenia. Należy się zgłosić do lekarza, który może przepisać leki przeciwzapalne. Zapalenie opuszek palcowych występuje jeśli mysz jest trzymana na nieodpowiednim podłożu jak druciana podłoga lub mokra ściółka. Objawami są obrzęki lub owrzodzenia stóp. Aby pomóc zwierzęciu należy umieścić je na odpowiednim podłożu - miękkim i suchym, oraz skontaktować się z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki. Do zapalenia opuszek większą skłonność maja zwierzęta otyłe.

USZY

Myszy mogą rodzić się z uszkodzoznym uchem środkowym lub może zostać ono uszkodzone w też zachorować w skutek zakażenia bakteryjnego lub mykoplazmowego. Objawami są przechylanie głowy, krążenie oraz utraty równowagi. Należy się skontaktować z weterynarzem, który przepisze antybiotyki.

Inne zmiany uszu mogą być powodowane również przez pasożyty, np. świerzbowiec (świąd i zbieranie woskowiny w uszach) oraz uczulenie na pokarm. Ucho może zostać uszkodzone też wskutek zabawy czy walki. Utracony kawałek ucha niegdy nie odrasta.

ZĘBY

Kłopoty z zębami z jakimi możemy się zetknąć najczęściej, to zły zgryz oraz przerośnięte zęby. Mysz która ma takie problemy ma trudności z przyjmowaniem pokarmów oraz napojów oraz obficie się ślini. Problem można rozwiązać dostarczając zwierzęciu np. gałęzi, suszonego chleba czy wapnia, do ścierania siekaczy. Jeśli problem nie znika należy skontaktować się ze specjalistą.

ZŁAMANIA

W przypadku złamania najlepiej skontaktować się z weterynarzem, gdyż nie zawsze łatwo ocenić stopień urazu. Jeśli złamanie jest stabilne w ów czas wystarczy umieścić zwierze w niedużym pomieszczeniu bez możliwości wspinaczki, skakania, itp. Kostnina powstaje w miejscu złamania w ciągu 7 do 10 dni. Jeśli złamanie jest niestabilne wtedy lekarz będzie musiał spróbować je usztywnić. Podobnie w przypadku złamania ogona, przy leczeniu ważny jest stopień urazu. Jeśli nie dojdzie do obnażenia ogona ze skóry, leczy się go bez ingerencji chirurgicznej, w innym przypadku może być konieczna amputacja uszkodzonego fragmentu. Myszy mogą też rodzić się ze złamanym ogonem, w tym wypadku jest to cecha dziedziczna.
.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rubi
Administrator
Administrator



Dołączył: 12 Lip 2005
Posty: 344
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Sieradz

PostWysłany: Pon 17:58, 12 Lut 2007    Temat postu:

Przyklejam temat Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
parker-21
Rozgryza się
Rozgryza się



Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 101
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: toruń

PostWysłany: Śro 19:22, 21 Lut 2007    Temat postu:

Dzięki, jak będę miała jakiś problem to będę pisać.

3majcie się!!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Malice
Rozgryza się
Rozgryza się



Dołączył: 16 Lut 2007
Posty: 124
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pią 13:30, 23 Lut 2007    Temat postu:

Ja jeszcze włożę mój wkład w listę powszechnych mysich chorób.

Salmoneloza - choroba wywołana drobnoustrojami z grupy Salmonella. Zwierzę zaraża się przez przewód pokarmowy, zjadając zanieczyszczoną lub psującą się paszę. Choroba powoduje stan zapalny jelit, nerek i wątroby. Śmierć następuje już po kilku dniach, przy wyraźnym wychudzeniu, biegunce i wymiotach.

Liszaj strzygący - choroba grzybicza, wywołana przez grzyby z rodzaju Trichophyton i Microsporum. Chorobie sprzyja panująca w pomieszczeniu wilgoć, a powoduje ją zwykle niedosuszona, pleśniejąca ściółka. Skóra chorego zwierzęcia pokryta jest u nasady włosów strupami, pęcherzykami i krostkami z ropną wydzieliną. Następstwem tego są często trwałe łysinki. Zaatakowana skóra swędzi, zwierzę więc stale się drapie.

Świerzb - wywołany jest przez drobne pajęczaki - świerzbowce. Powoduje męczące, uporczywe swędzenie skóry. Myszy tracą apetyt, chudną i są osłabione ciągłym świądem i drapaniem się. W konsekwencji powstają zaczerwienienia skóry, a następnie rany i strupy. Zwierzę, drapiąc się do krwi, przenosi pasożyty i ich jaja na nowe, zdrowe jeszcze miejsca.

Ektromelia - czyli ospa myszy, wywoływana jest przez wirus z grupy ospopodobnych. Jest to choroba bardzo zaraźliwa, przenosząca się przez kontakt, o co w klatce przecież nietrudno. Jeśli pojawi się u jednej myszy, konieczna jest likwidacja całej hodowli. Wirus rozmnaża się w miejscu zakażania, przenosi się do wątroby i śledziony, a po paru dniach powoduje śmierć. W lżejszej postaci wywołuje wysypkę, krosty, owrzodzenia, zapalenie spojówek, a w efekcie plamy martwicowe na głowie, stopach i ogonie.

Robaczyca - ogólna nazwa chorób spowodowanych przez pasożyty wewnętrzne - tasiemce i nicienie. Zarażenie następuje przez przewód pokarmowy, w wyniku zjedzenia karmy zawierającej jaja pasożytów. Te z kolei były wydalone z kałem chorego zwierzęcia. Pasożyty powodują zaburzenia nie tylko w przewodzie pokarmowym, lecz także w funkcjonowaniu gruczołów - zatruwając organizm swymi toksycznymi wydzielinami. Zarażona mysz jest wychudzona, może mieć częste biegunki, czasem kaszel lub ataki duszności - jeśli pasożyty zaatakują płuca lub oskrzeliki. Robaczyce z reguły kończą się śmiercią zwierzęcia.

Kokcydioza - jest chorobą wywołaną przez pierwotniaki wewnątrzkomórkowe. W zależności od rodzaju, pierwotniaki atakują przewód pokarmowy, powodują rozpulchnienie i owrzodzenie błony śluzowej jelit, co doprowadza do wyniszczającej, uporczywej biegunki. Inny rodzaj pierwotniaków poraża wszystkie mięśnie prążkowane. W obu przypadkach myszy najczęściej umierają.

Myszy mogą zachorować również, choć nie zawsze ze skutkiem śmiertelnym, na takie choroby, wywołane przez wirusy, jak:
Wirusowe zapalenie płuc,
Wirusowe zapalenie wątroby,
Wirusowe zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
parker-21
Rozgryza się
Rozgryza się



Dołączył: 10 Lut 2007
Posty: 101
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/4
Skąd: toruń

PostWysłany: Nie 17:41, 15 Kwi 2007    Temat postu:

O rety kotlety! Hehe...naprawdę dzięki jak tylko jedna z moich myszek będzie się źle czuła od razu będę wiedzieć co jej dolega! Naprawdę bardzo dziękuje!

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Forum o gryzoniach Strona Główna ->
Przeprowadzka!
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin